Tūkstantmetės saulės lašų paslaptys 

Žurnalas “Šeima”, 1999, Gruodis

 

Regina Oraitė ( Nuttall)

 

R.Oraitės nuotr.: Algirdas Marčius Nidoje, 1999m.

 

Senesni istoriniai šaltiniai liudija baltus tikėjus mistine gintaro galia 

Mūsų močiutės, taip mėgusios gintaro papuošalus, geriausiai žinojo jo gydomąsias savybes. Ypač vertinami buvo karoliai, nešioti skydliaukės bei anginos ligų profilaktikai. Senesni istoriniai šaltiniai liudija baltus tikėjus mistine šio akmens galia: iš jo padaryti amuletai prišaukdavę sėmkę medžioklėje, karo žygiuose, saugodavę  nuo blogos akies, priešo pinklių.

Nidoje sutiktas geras žmogus Algirdas Marčius apie tas galias kalba esamuoju laiku. Pro jo prasegtus marškinius šviečia stilizuoto gintaro žmogučio figurėlė – tarsi atklydusi iš Marijos Gimbutienės kasinėtų Senosios Europos kapinynų. Tai ne archeologinis radinys, o paties sukurtas amuletas, griežtai laikantis garsiosios mokslininkės teorijų. Senovės lietuviai tas teorijas, paprastais ir liaudiškais žodžiais užkodavę dainose, pasavimuose, legendose, saugojo ilgus šimtmečius. Ir artimos tos žinios, pasak Marčiaus, tik tikro balto širdžiai – kiti į jas numos ranka. Kaip į labai nešiuolaikiškai skambančias pasakas... Neringoje atostogavę panėvežiečiai gydytojai Vilija (infekcionistė) ir Algirdas (urologas) Uksai prisipažino kelis gydymo gintaru būdus, nugirstus iš vietinių, išmėginę gelbėdami staiga pajūryje susirgusius savo vaikus – ir nenusivylę. Tų būdų, pasak Algirdo Marčiaus, begalės.

Štai keli iš jo papasakotų:

*Popieriaus skiautę, susuktą tūtele, įstatykite į skaudančią ausį ir deginkite (smilkykite) į tą tūtelę gintaro gabalėlį. Skausmai paprastai liaujasi po 3-4 minučių. Svarbu neužmiršti po to nusiprausti – pasirodę gatvėje aprūkusiomis ausimis jo paties vaikai kažkada yra sukėlę daug juoko.

*Skaudančioms rankoms gydyti Marčius pataria pačiam išsirinkti du neapdoroto gintaro grynuolius. Kiekvieną rytą ir vakarą “smilkyti” juos sukant ratu pagal laikrodžio rodyklę vienoje saujoje, paskui – atskirai abejose po vieną. Tradicinės medicinos žinovų gydyta jo paties skausminga plaštaka po tokių treniruočių atsigavo.

*Net smarkūs nugaros skausmai liaujasi po 6-10 naktų, pamiegojus ant “gintarinės paklodės” – smulkių gintarėlių papilkite visu ilgiu po nugara. Jų paprastai prireikia apie 1,5 kg. Pasveikę neskubėkite jų perduoti draugui – galite “įpiršti” savo ligą.

*Reumatinius rankų skausmus apramina gintarinės anyrankės, žiedai, maunami ant pirštų laikantis akupunktūros taisyklių. Maudžiančius kūnus dar galima  apdėti jūros dumblu – pasisemkite jo įsibridę iki kelių, nebūtinai giliau.

*Baisiausia žaizda, įtrinta gintaro dulkėmis (jų Algirdas užtektinai turi prie savo gintaro šlifavimo staklelių čia pat, gatvėje), kaipmat užgyja. Patvirtindamas tai, parodė dailiai užsitraukusius randus ant rankų.

*Gintariniu antpilu Algirdas Marčius išsigydė medikų diagnozuotą skrandžio opaligę. Sakų skonio antpilas gelbsti, jei ėda rėmuo, sutrinka virškinimas. Tereikia  kasdien po pietų  (veikia silpniau) arba prieš pietus (veikia stipriau) išgerti po 30-50 gramų to skystimo.

*Kankinant galvos skausmams – net migreniniams – gintariniu antpilu suvilgytais kompresais apdėkite galvos meridiano taškus (jų yra papadėse, pirštuose ir kt. – visi nurodyti akupunktūros mokančiose knygelėse).

Jei dažnai sergate angina, be karolių nešiojimo, patartina gerklę skalauti vandeniu, skiestu gintariniu antpilu; taip pat įtrinti juo kaklą, dėti kompresus

 

Gintarinio antpilo paruošimo būdas:

 

150-200 gramų gintarėlių (gali būti ir labai smulkūs) užpilkite 250-300 gramais geros degtinės arba ruginukės. Dvi savaites palaikę, naudokite.

Reikia neužmiršti, kad tuos pačius gintarėlius užpilti galima 3-4 kartus, prieš tai nuplovus tekančiu vandeniu, palaikius kelias paras inde su jūros vandeniu arba sumaišytu su jūros druska.

Taip “nukenksminti” reikėtų ir kitų nučiupinėtus ar naujus  - iš nepažįstamų rankų pirktus papuošalus, akmenis.

 

Nidoje prie suvenyrų parduotuvės ne kasdien staliuką atsitempia Algirdas Marčius. Per metus dešimtį ir daugiau kartų jis reto grožio gintaro grynuolių, amuletų, pakabukų kolekcijas išveža parodyti svečių kraštų žmonėms. Tolimose šalyse gauti didieji apdovanojimai, ten tikrieji pirkėjai, ypač daug jų Vokietijoje. Šis akmuo  (iš jo padaryta plokštelė ar pan.) užsieniečiui simbolizuoja apsaugą nuo negerų energijų ir ištikimą bičiulį, su kuriuo atsisvekinama išeinant iš namų ir pasilabinama sugrįžus. Gyvanimas prisipildo jaukumo, stresas ir nuovargis tirpste ištirpsta...Apie šias ir kitas gintaro savybes užsienio spauda, Marčiaus tvirtinimu, rašanti kur kas dažniau nei mūsiškė. Jam, laisvai kalbančiam ir skaitančiam vokiškai, gaila, kad mes tokie neapsišvietę...Gaila ne biznio prasme – tautiečiams gintaro gabalus jis visąlaik pardavinėja keliskart pigiau nei svetimšaliams. Ne vienam nusigyvenusiam per atostogas, dar kitaip paaimanavusiam, dykai atiduoda... Ir  ne bet kokius gabalus – išbučiuotus. Radęs kurį gražuolį, apimtas džiaugsmo ir pasigėrėjimo, nė pats nepajaučia , kiap prispaudžia prie lūpų. Kiekvieną “numylėtinį” bent kartą aplanko jį pirkusiojo namuose (parduodamas būtinai užsirašo adresą) ir, tik įsitikinęs, kad šis tinkamai “apgyvendintas, nurimsta.

Algirdas Marčius iš gintaro srūvančia energija “užmezga” nenutrūkstamus ryšius su mūsų protėviais. Ir jei atidžiau kiekvienas įsižiūrėtume, jei pamiltume tą prieš tūkstantmečius sustingusį sakų lašą, šiltesnį žvilgsnį kreiptume vienas į kitą. Tame laše užkonservuota galinga energija, mokanti tikrus dalykus atskirti nuo merkantilaus vartotojo sugalvotų vertybių. Palaikę grynuolį rankoje patys sau pripažinsit tą pajautę.